(1)

V Krkonoších vládne Krakonoš, to každý ví, ale už málo se ví, že se mu říká Duch hor. Není to tak dlouho, kdy byl jako Duch hor označován ochránce lyžařů a lovců severský bůh Ull (Ullr).

(2)

Kterého uctívali dřívější obyvatelé Krkonoš. Na mnoha vyobrazeních před 100 lety je Ull velmi podobný našemu Krakonoši. Staří obyvatelé Krkonoš věřili v severské bohy Odina, Thora, Lokiho, Sifu, Ulla a další. Podle severské mytologie je Ull syn Sify a nevlastní syn Thora. Je to bůh lovu, lukostřelby a přeneseně zimních sportů. Když se křesťané snažili vymýtit pohanské bohy, představovali je jako démony i proto asi vznikla podobizna Rybrcoula

(3)

(Krakonoše) jako postavy složené z několika zvířat (hlava dravého ptáka, parohy jelena, vlající ocas, kopyta) skoro připomínající čerta. I ve spisech byl uváděn jako zlý záškodník a měl děsit lidi.

(4)
(5)

Ale v lidových vyprávění se brzy ukázalo, že ten statný horal s dlouhými bílými nebo zrzavými vousy, nic nedaruje lidem co přišli škodit do Krkonoš a ochraňuje rodáky a všechny hodné lidi, kteří žijí v souladu s krkonošskou přírodou.
Mít boha zimních sportů jako maskota jsme nechtěli. Ale musíme vědět, že nad námi drží ochrannou ruku, když se budeme chovat tak, jak se v Krkonoších má! Duch hor nám propůjčil jako maskota (ochránce) jedno z nejvzácnějších zvířat, která v Krkonoších žijí.

(6)

Kdysi tato největší kočkovitá šelma v Evropě byla nedílnou součástí Krkonošských lesů. Až člověk ji téměř vyhubil tak, jak vlka a medvěda. Rys se do Krkonoš vrací a bývá spatřen i nedaleko od nás na Rýchorách. Někdy se mu také říká démon lesa – je tichý, trpělivý a spoléhá na moment překvapení. Umí se schovat tak, že kolem něj projdete a ani o tom nevíte. 

(7)

V dávných dobách se v Krkonoších věřilo na duchy, démony a různé bohy. Vzácné setkání s rysem si lidé vykládali jako pozdrav zesnulého příbuzného, který se přišel ukázat (rozloučit) a spojovalo se s tím dobré znamení. Štěstí a víra, že vše bude dobré!

Buď trpělivý jako rys!

Rys sice není nejúspěšnější lovec v lese, ale vybírá si statné kořisti, protože ví, že z nich je nejlepší maso. Nespokojí se s kdejakou zdechlinou.

Proto při nezdaru při lovu neklesá na mysli a poučí se z chyb a příště se snaží být zase lepší! 

To přesně je náš cíl. Být trpělivý a jít si za tím nejlepší co jde. Být lepší a lepší. A je jedno jestli vyhrávám a bojuji s nejlepšími nebo se pomalu posouvám ze zadních pozic dopředu. Nevzdávat se. Trpělivost přináší radost z toho co dělám!
Proto jsme vybrali rysa. Líbí se vám? Nám moc!!!

Moc děkujeme Jaroslavu Pekárkovi za krásné ilustrace našeho Maskota!