TJ SLOVAN PEC POD SNĚŽKOU

(1)

Historie peckého lyžařského oddílu začíná v roce 1945, kdy místní sportovní klub dostal název Sokol Pec. Oddíl, který se v roce 1953 přejmenoval na Slovan Pec pod Sněžkou, nebyl původně zaměřený na lyžování. Hrál se zde krajský přebor ve volejbale, okresní přebor ve stolním tenise. Pečtí se účastnili i soutěží ve fotbale a pozemním hokeji, v zimě pak pořádali sáňkařské závody. První lyžařská základna, kterou vedl Ivan Hrabě, pracovala původně při oddílu Sokol Jánské Lázně. S jejím vznikem začínají výjezdy na mládežnické závody.

(2)

Od roku 1956 se díky panu Sochorovi pracuje s mládeží mnohem intenzivněji. Lyžování se stává součástí tělesné výchovy na základní škole a pořádají se školní závody. Od roku 1958 začal Slovan fungovat jako klasický lyžařský oddíl,  jehož hlavním organizátorem byl právě M. Sochor/sen./, prvním předsedou se stal František Kolín. Jako trenér se později přidal Oldřich Vořechovský a další místní nadšenci, mezi které patřili například Bohouš Hoffman, Rudolf Fiala, Antonín Porubský.

(3)

Největší nárůst členů zaznamenal oddíl při soutěžích Spartakiádní vločky. Veřejné závody probíhaly celou zimu několikrát týdně. Za tři závody ve kterých se účastník dostal do určeného časového limitu od vítěze závodu, dostal červenou vločku. Za tři červené vločky byla 1 modrá a za 3 modré byla zlatá. Pro děti to byla obrovská motivace. Je třeba zmínit, že v Peci vznikla při TJ sportovní základna pod vedením M.Vavřína, předchůdce pozdějšího Tréninkového střediska mládeže, které vzniklo v roce 1974, jako článek vrcholového sportu. Prvním trenérem byl Antonín Mezera, později M.Sochor a B.Sochorová až do roku 1994, kdy vláda celý systém vrcholového sportu přestala podporovat a TSM zrušila.

Závodníci Slovanu vždy patřili k nejlepším na území ČR. Vyrostli zde několikanásobní mistři republiky a reprezentanti z nichž jmenujme Alenu Glázrovou, Milku Kubínovou,  Alenu a Evu Uhrovi, Oldřicha Vořechovského, Huberta a Františka Kolínovi, Dušana Porubského, Petra Kakeše, Ivana .Sochora, Jiřího Brože jun., Sylvu Faltovou, Lenku Kubečkovou, Michaelu Smutnou.

Miloslav Sochor – startovní číslo 3 – OH Innsbruck 1976
Innsbruck, Austria – 1976: Miloslav Sochor competing in the Men’s giant slalom skiing event at the Seefeld at the 1976 Winter Olympics / XII Olympic Winter Games. (Photo by American Broadcasting Companies via Getty Images)

Nejúspěšnějším odchovancem Slovanu je bezpochyby Miloslav Sochor, který v letech 1972 – 1980  vyhrál několik závodů Evropského poháru a v roce 1974 se stal jeho celkovým vítězem v obřím slalomu. Úspěšně reprezentoval náš oddíl i naší republiku 4. místem na MS ve Svatém Mořici, 3. místem na SP v Are nebo 7. 9. a 14. místem na OH Innsbruck.

Pecký lyžařský oddíl je aktivní dodnes a má 96 členů. Stará se o výchovu našich nejmladších lyžařů a pořádá mnoho územních, republikových i mezinárodních závodů. Z těch nejvýznamnějších jmenujme Mistrovství ČR žáků,

Světový pohár Masters a mezinárodní FIS závody pro dospělé a juniory, RKZ žáků a populární seriál závodů pro nejmenší Headcup.

Hana Semeráková – 1. v U18, 1. v U21 a 2. místo v ženách v Českém poháru 2021

V současné době patří mezi nejúspěšnější závodníky Adam Kopecký v kategorii juniorů a reprezentanti v kategorii žáků J.Kovářová, H.Semeráková a A.Tomášek.

Předsedové Slovanu Pec pod Sněžkou:

F. Kolín, S. Vondráček, F. Doulík, M. Kalát, J. Kubeček, M. Sitte, I. Porubská, J. Karlík, M. Mrvík, V. Říha, B. Sochorová

Významné závody pořádané TJ Slovan:

Memoriál A.Gráfka do Lvího dolu, Závod Osvobození do Obřího dolu, Cena Pece se jezdí do dnes.